Anestezi Teknikeri: Maaşları, Görevleri ve Kariyer Bilgisi

Anestezi teknikeri uzmanı olmak için yüksek lisans sertifikası, diploma veya önlisans derecesinin doldurulması zorunludur. Anestezi teknikeri uzmanları, ameliyat sırasında hastalara anestezi uygulayarak ve cerrahi işlemler sırasında onları izleyerek anestezi uzmanlarına yardımcı olmaktadır. Önerilen ancak gerekli olmayan, sertifika almayı seçebilirler.

Genel Bilgiler

Anestezi Teknikeri Nedir ve Ne Yapar?

Anestezi teknikeri uzmanları cerrahi ekibin bir parçasıdır. Anestezi uzmanlarına anestezi uygulayarak ve hastanın durumunu izleyerek cerrahi sırasında hastanın ağrılarını yönetmede yardımcı olurlar. Bu kariyerler, bir önlisans derecesi, diploma veya sertifika ile sonuçlanan akredite bir cerrahi teknoloji programının tamamlanmasını gerektirir. İsteğe bağlı sertifikasyon Ulusal Cerrahi Teknolojisi ve Cerrahi Yardım Kurulu aracılığıyla sağlanır.

Eğitim Şartları Lise diploması veya eşdeğeri ve cerrahi teknolojisinde akredite bir programın tamamlanması
İsteğe bağlı SertifikaSertifikalı Cerrahi Teknikeri
Öngörülen İş Büyümesi (2014-2024)Tüm cerrahi teknikeri uzmanları için %15
Ortalama Yıllık Maaş (2015)*Tüm cerrahi teknikeri uzmanları için 44.330 ₺

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Anestezi Teknikeri Uzmanı Görevleri

Anestezi teknikeri uzmanları, anestezi uzmanlarına yardımcı olmak konusunda uzmanlaşmış cerrahi teknikeri uzmanlarıdır. Bu profesyoneller, gerekli tüm ekipmanları kurarak ve sterilize ederek, hastanın yaşamsal belirtilerini alarak ve anestezi uzmanlarına steril önlüklerine yardımcı olarak, yoğun bir şekilde ameliyat öncesi yardımcı olmaktadır. Ek olarak, işlemden önce, anestezi teknikeri uzmanları tüm anestezi cihazlarının hastaları sakin tutmak için düzgün şekilde çalışmasını sağlar. Fiili cerrahi sırasında, anestezi uzmanları bir hastanın hayati belirtilerini gözlemleyebilir. Ancak öncelikle doktorlara materyal verir ve pansuman uygulamak veya ameliyat ekipmanlarını izlemek gibi küçük görevleri yerine getirirler.

Anestezi Teknikeri Uzmanı Eğitim Bilgileri

Anestezi teknikeri uzmanı olmak için, öğrencinin diploma, sertifika veya önlisans derecesi alması gerekir. Müttefik Sağlık Eğitim Programlarının Akreditasyonu Komisyonu ülke çapında 450’den fazla eğitim programını akredite etti. Bu programlar 9-24 ay arasında herhangi bir yerde bitebilir ve temel farmakoloji, anestezikler, enstrümantasyon ve EKG analizinde öğretimi içerebilir.

Gerekli  meslek eğitimine ek olarak, bir anestezi teknikeri gönüllü mesleki sertifikalar alması tavsiye edilir. Sertifikalı Cerrahi teknikeri sertifikası tarafından akredite edilmiş bir programdan mezun olan anestezi teknikeri uzmanları tarafından kullanılabilir. Ulusal Cerrahi Teknolojileri ve Cerrahi Yardım Kurulu sertifika sınavını yönetir. Sertifikayı sürdürmek için, anestezi teknoloji uzmanlarının sürekli eğitime devam etmeleri veya her dört yılda bir sınava tekrar girmeleri gerekir. Anestezi teknikeri atama bilgisi için yakında detaylar yazımıza eklenecektir.

Anestezi Teknisyeni Maaşları ve Kariyer Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ülkedeki 2014 yılında anestezi teknikeri pozisyonları dahil olmak üzere 99.800 cerrahi teknikeri pozisyonu vardı. BLS ayrıca en fazla cerrahi teknikeri pozisyonunun genel ve cerrahi hastaneler olduğunu bildirdi.

BLS, bu alandaki istihdam olanaklarının, tüm mesleklere kıyasla ortalamadan çok daha hızlı bir oran olan 2014-2024 arasında yaklaşık %15 artacağını tahmin ediyordu. Bu büyüme büyük ölçüde yaşlanan popülasyonlardaki bir artış ve aldığı cerrahi prosedürlerin sayısından dolayıdır. Sertifika sahibi olan bu anestezi teknikeri uzmanlarının daha iyi istihdam olanakları yaşamaları muhtemeldir. BLS, Anestezi Teknikeri maaşları 2020 yılı için ortalama yıllık maaşın 44.330 ₺ olduğunu bildirdi.

Tüm cerrahi teknisyenleri için 2014-2024 yılları için beklenen %15’lik büyüme oranı, tüm mesleklere oranla ortalamanın üzerindedir. Sertifika, diploma veya önlisans derecesini tamamlayan adaylar anestezi teknikeri uzmanı olarak işler için rekabet edebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu