Anaokulu Öğretmeni Kariyer Bilgisi

Anaokulu Öğretmeni İçin Görev Tanımı

Anaokulu öğretmenleri bir çocuğun eğitim kariyerinin temelini attı. Matematik kavramlarını öğretmek için yapı taşları ve sayım oyunları kullanabilir, sosyal becerileri geliştirmek için grup etkinlikleri düzenleyebilir, sanat ve el sanatları projeleri aracılığıyla yaratıcılığı teşvik edebilir ve hikaye anlatma ve sesli okuma yoluyla dil becerilerini geliştirebilirler. Bir anaokulu öğretmeni, kuralları belirler ve uygular, fiziksel egzersiz faaliyetlerine önderlik eder, engelli öğrencilere yardımcı cihazlarla yardımcı olur, öğrenci performans kayıtlarını tutar ve öğrencinin ilerlemesini tartışmak için ebeveynlerle görüşür.

Her ne kadar eğilim bütün gün anaokulu programlarına yönelse de, bazı öğrenciler yarım günlük programlara katılıyor ve birçok anaokulu öğretmeni her gün iki ayrı öğrenci grubuna talimat veriyor. Üç yıl sonra, devlet okullarındaki öğretmenler genellikle uzun vadeli iş güvenliğini artıracak görev alırlar.

EğitimEğitim öğretiminde lisans derecesi
Lisans Devlet okullarında çalışmak için gereken devlet lisansı; gönüllü sertifika mevcut
İş YetenekleriYaratıcılık, organizasyon, çocuklarla çalışma, performans değerlendirme, sınıf teknolojisini kullanma
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*TL 55.470
İş Büyümesi (2016-2026)* %8

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Sertifika ve Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Çoğu eyalet, devlet okulları tarafından kullanılan anaokulu öğretmenlerinin Ulusal Öğretmen Eğitimi Akreditasyon Konseyi (NCATE) ve Öğretmen Eğitimi Akreditasyon Konseyi (TEAC) tarafından onaylanan bir öğretmen eğitimi programında lisans diplomasına ve devlet lisansına sahip olmasını gerektirir. NCATE web sitesinde akredite okulların bir listesi bulunmaktadır. Özel okullar genellikle devlet lisansı gerektirmez. Ancak lisans derecesine ek olarak başka gereksinimleri de olabilir. Mesleki Eğitim Standartları Ulusal Kurulu (NBPTS) aracılığıyla gönüllü belgelendirme, deneyimli öğretmenler için de mevcuttur ve iş olanaklarını artırabilir.

Gereken Beceriler

Anaokulu öğretmenleri yaratıcı olmalı, organize olmalı ve çocuklarla çalışmaktan zevk almalıdır. Sınıfta düzeni sağlayabilmeli, grup etkinliklerini yönlendirebilmeli ve gösterebilmeli, büyük gruplara yüksek sesle okuyabilmeli, görsel-işitsel donanım ve bilgisayarları kullanabilmeli, engelli öğrenciler için yardımcı öğrenme cihazları kullanabilmeli ve ebeveynlerle ve diğer öğretmenlerle iletişim kurabilmelidir. Ayrıca bir öğrencinin performansını değerlendirebilmeli ve potansiyel öğrenme güçlüğünü tanımlayabilmelidirler.

Finansal ve Ekonomik Durum

Çalışma İstatistikleri Bürosu 2016-2026 yılları arasında anaokulu öğretmenleri için ortalama %8’lik bir iş artışı öngördü. En iyi iş olanakları banliyölerden ziyade kırsal ve kentsel alanlarda tahmin edilmektedir. BLS, 2018 yılında özel olmayan anaokulu öğretmenleri için yıllık ortalama 55.470 TL kazanç bildirdi.

Benzer Meslekler

Aşağıda araştırma ve öğretimdeki diğer bazı seçenekler listelenmiştir:

Kütüphaneci

Genellikle kütüphane biliminde yüksek lisansa ihtiyaç duyan kütüphaneciler, başkalarına araştırma yapma ve bilgi bulmada yardımcı olurlar. 2016-2026 yılları arasında BLS tarafından kütüphaneci pozisyonları için ortalama %9 istihdam artışı öngörülmüştür. BLS’ye göre, kütüphaneciler 2018’de yılda 59.050 TL ortalama maaş kazandılar.

Okul öncesi öğretmeni

Genellikle bir önlisans derecesi gerektiren, okul öncesi öğretmen pozisyonları anaokulu yaşından küçük çocuklara bakım ve eğitim sağlar. 2016-2026 yıllarında BLS tarafından ortalamadan %10’luk iş artışı bekleniyordu. Bu meslek, 2018’den itibaren yılda ortalama 29.780 liralık bir maaş teklif etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu