Altyapı Geliştiricisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir altyapı geliştiricisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğini ve bir altyapı geliştiricisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Altyapı geliştiricileri, bayındırlık projelerinin tasarımından ve inşasından sorumludur. Yollar, köprüler, su sistemleri, havaalanları, demiryolları ve diğer önemli yapıları inşa etmek için betondan çeliğe ve asfalta kadar çeşitli malzemelerle çalışırlar.

Altyapı geliştirme, birçok farklı proje türünü kapsayan inanılmaz derecede geniş bir alandır. Bazı altyapı geliştiricileri yeni yollar veya otoyollar inşa etmeye odaklanırken, diğerleri doğal afetler veya zamanla aşınma ve yıpranma nedeniyle hasar görmüş mevcut altyapıyı onarma konusunda uzmandır.

Altyapı Geliştirici Sorumlulukları ve Görevleri

Altyapı geliştiricileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yeni inşaat projelerini desteklemek için ihtiyaç duyulan yolların, kanalizasyonların, su hatlarının, elektrik hatlarının ve diğer kamu hizmetlerinin planlanması
 • Mevcut ihtiyaçları karşılamak için kaldırımlar veya bisiklet yolları eklemek gibi iyileştirme fırsatlarını belirlemek
 • İnşaat projeleri için izin almak için devlet kurumlarıyla müzakere etmek
 • Özel yatırımcılardan, devlet kurumlarından veya diğer kaynaklardan altyapı projeleri için finansman sağlama
 • Bir projenin planlama aşamasında mimarlara ve mühendislere tasarım konularında teknik yardım sağlamak
 • Taşeronlardan teklif almak, müteahhitleri işe almak ve işlerini denetlemek dahil olmak üzere inşaat projelerini baştan sona yönetmek
 • İnşaat projelerinde kullanılan malzemelerin tedarikçileri ile sözleşmelerin geliştirilmesi
 • Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılım araçlarını kullanarak inşaat planları oluşturmak için arazi araştırması
 • Proje ayrıntılarını ve zaman çizelgelerini tartışmak için yükleniciler ve alt yüklenicilerle toplantı

Altyapı Geliştirici Maaşı Ne Kadar?

Altyapı geliştiricilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (55.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (78.30 TL/saat)

Altyapı geliştiricilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Ülkenin yaşlanan altyapısını onarma ve yükseltme ihtiyacı, altyapı geliştiricileri için iş yaratacaktır. Ek olarak, altyapı sistemlerinin aşırı hava olaylarına karşı dayanıklılığını artırma ihtiyacının bu işçilere olan talebi artırması bekleniyor.

Altyapı Geliştiricisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Altyapı geliştiricisi olarak bir pozisyon elde etmek için bir takım gereksinimler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Altyapı geliştiricileri genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, inşaat mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bu programlar genel olarak matematik, mühendislik, programlama ve işletme derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Birçok altyapı geliştiricisi, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacak. Bu eğitim, geliştiricinin şirket tarafından kullanılan belirli yazılımları ve sistemleri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca geliştiricinin şirketin özel süreç ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

En Popüler:  Özel Etkinlik Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bazı altyapı geliştiricileri, orduda veya staj yoluyla eğitim alacak. Ordu, bilgisayar bilimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda eğitim sunmaktadır. Askeri eğitim, sizi bir altyapı geliştiricisi olarak bir kariyere hazırlamanıza yardımcı olabilir. Stajlar, bu alanda pratik deneyim kazanmanıza yardımcı olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar bir altyapı geliştiricisi olmak için şart değildir. Fakat sizi daha rekabetçi bir iş adayı yapabilirler.

Altyapı Geliştirici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Altyapı geliştiricilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

kodlama: Kodlama, bilgisayar programları yazma işlemidir. Altyapı geliştiricileri, süreçleri ve sistemleri otomatikleştirmeye yardımcı olan yazılımlar ve programlar oluşturmak için kodlamayı kullanır. Kodlama, altyapı geliştiricileri için gerekli bir beceridir, çünkü altyapıyı destekleyen teknolojiyi oluşturmalarına olanak tanır.

Proje Yönetimi: Altyapı geliştiricileri, bir projenin başarısını sağlamak için genellikle proje yöneticileriyle birlikte çalışır. Proje yönetimi becerileri, zamanlama, bütçeleme, izleme ve raporlamayı içerebilir. Altyapı geliştiricileri, ekiplerinin teslim tarihlerine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için proje yönetimi becerilerini kullanabilir.

İletişim: Altyapı geliştiricileri, proje yöneticileri, mühendisler, mimarlar ve diğer geliştiriciler dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla iletişim kurar. Ayrıca teknik ayrıntıları açıklamak ve herkesin projeyi anlamasını sağlamak için müşterilerle iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve ekiplere liderlik etmenize yardımcı olabilir.

Problem çözme: Altyapı geliştiricileri, bilgisayar bilimi ve matematik bilgilerini uygulayarak sorunları çözer. Ayrıca sorunları belirlemek ve çözümler bulmak için altyapı sistemleri bilgilerini kullanırlar. Mesela bir yazılım programı istendiği gibi çalışmıyorsa, bir altyapı geliştiricisi sorunun kaynağını belirleyebilir ve bir çözüm önerebilir.

Iş bilgisi: Altyapı, bir şirketin operasyonlarının büyük bir bölümünü oluşturur. Bu yüzden altyapı geliştiricilerinin genellikle iş uygulamalarını anlaması gerekir. Bu durum altyapı projeleri için nasıl bütçe oluşturulacağını, tedarikçilerle nasıl müzakere edileceğini ve bir projenin finansal başarısı için nasıl bir plan oluşturulacağını anlamayı içerebilir. İş bilgisine sahip altyapı geliştiricileri, kuruluşlarının altyapı projelerinin değerini ve bunlara nasıl öncelik vereceklerini anlamalarına da yardımcı olabilir.

Altyapı Geliştirici Çalışma Şartları Nasıl?

Altyapı geliştiricileri genellikle ofis ortamlarında çalışır. Fakat tasarımlarının kurulumunu denetlemek için şantiyelere seyahat edebilirler. Son teslim tarihlerini karşılamak için daha uzun saatler çalışabilmelerine rağmen, genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Bazı altyapı geliştiricilerinin çağrı üzerine çalışması gerekebilir, bu da gece veya gündüz herhangi bir zamanda çalışmaya hazır olmaları gerektiği anlamına gelir. Bu durum özellikle acil durum yönetimi veya kamu güvenliği alanında çalışanlar için geçerlidir. Bu alanlarda çalışan altyapı geliştiricileri, doğal afetlere veya diğer acil durumlara hızla müdahale edebilmelidir.

Altyapı Geliştirici İçin Mesleki Gelişme

İşte altyapı geliştiricilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Altyapı geliştiricilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Teknik Proje Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Çevik Altyapı İhtiyacı

İşletmeler daha çevik hale geldikçe, daha çevik altyapı ihtiyacı da giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum altyapı geliştiricilerinin en son trendlere ayak uydurabilmeleri için değişikliklere hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağlayabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bu ortamda başarılı olmak için altyapı geliştiricilerinin, yüksek kaliteli sonuçları korurken hızlı ve verimli çalışabilmeleri gerekecektir. Ayrıca herkesin aynı fikirde olmasını sağlamak için ekibin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

DevOps’un Önemi

İşletmeler, geliştirme ve operasyon ekipleri arasında daha yakın bir ilişkiye sahip olmanın faydalarını fark ettikçe DevOps’un önemi giderek daha net hale geliyor. İşletmeler, bu iki grubu bir araya getirerek, yazılım geliştirmek ve dağıtmak için daha verimli ve akıcı bir süreç oluşturabilir.

Altyapı geliştiricileri, genellikle bunu mümkün kılan araçları ve sistemleri oluşturmaktan sorumlu olduklarından, DevOps’a yönelik eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Altyapı geliştiricileri, hem geliştirme hem de operasyon ekiplerinin ihtiyaçlarını anlayarak, ilgili tüm tarafların ihtiyaçlarını karşılayan ürünler oluşturabilir.

Güvenliğe Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Özellikle, işletmeler bulut bilişime doğru ilerledikçe, güvenlik konusunda yetenekli altyapı geliştiricilerine olan ihtiyaç artacaktır.

Altyapı geliştiricileri, güvenli altyapının nasıl tasarlanacağını ve uygulanacağını anlayarak, işletmelerin verilerini bilgisayar korsanlarından ve diğer tehditlerden korumasına yardımcı olabilir. Bu durum siber saldırıların daha yaygın ve karmaşık hale geldiği günümüz dünyasında önemli bir beceridir.

Altyapı Geliştiricisi Nasıl Olunur?

Bir altyapı geliştiricisi kariyeri, BT kariyerinize başlamanın harika bir yolu olabilir. Bir altyapı geliştiricisi olarak, iş operasyonlarını destekleyen sistemlerin nasıl tasarlanacağını ve oluşturulacağını öğreneceksiniz. Bu durum ağlardan ve sunuculardan uygulamalara ve veritabanlarına kadar her şeyi içerir.

Altyapı geliştiricisi olmak için ağ oluşturma, sunucu yönetimi ve programlama gibi alanlarda güçlü teknik becerilere sahip olmanız gerekir. Ayrıca, iş ihtiyaçları hakkında eleştirel düşünebilmeniz ve bu ihtiyaçları karşılayan çözümler bulabilmeniz gerekecektir.

Kariyer ve İş İmkanları

Altyapı geliştiricileri genellikle organizasyonları içinde daha fazla sorumluluk alarak ilerler. Deneyim kazandıkça, yönetmeleri için daha büyük projeler verilebilir veya bir geliştirici ekibinden sorumlu tutulabilirler. Bazı durumlarda, müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak ve çözümler geliştirmek için müşterilerle birlikte çalışarak bir iş geliştirme rolüne de geçebilirler. Serbest meslek sahibi olanlar, daha büyük projeler üstlenerek veya işlerini ek hizmetleri içerecek şekilde genişleterek de ilerleyebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu