Akustik Mühendisi: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

Akustik Mühendisi İçin İş Tanımı

Amerika Akustik Topluluğu’na göre, ‘akustik’ terimi, ses bilimini, farklı ortamlardaki ses dalgalarının davranışını ve ses enerjisinin elektrik enerjisine dönüştürülebileceği şekilleri ifade eder.

Akustik mühendisliği alanı, sesin iletimi ve kaydedilmesi ile ilgili birkaç farklı pozisyona yol açabilir. Akustik mühendisleri, performans alanları ve kayıt stüdyoları gibi tesislerin tasarımı ve ses kalitesi konusunda inşaat mühendisleri ve mimarlarla görüşebilir. Ayrıca binaların yerel gürültü yönetmeliklerine ve standartlarına uymasını sağlayabilir veya otoyol ve hava trafiğinin neden olduğu gürültüyü en aza indirmek için çalışabilirler. Bazı akustik mühendisleri ses mühendisliği alanında çalışarak ses sistemleri tasarlar. Diğerleri, işitme cihazları gibi tıbbi cihazlar geliştirmek için biyomühendislikte çalışmaktadır.

EğitimMühendislik veya lisans yüksek lisans derecesi
İş YetenekleriAlanın teknik bilgisi, iyi iletişim ve problem çözme becerileri, el becerisi, mükemmel işitme ve takım olarak çalışabilme becerisi.
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*52.390 Türk lirası (ses mühendisliği teknisyenleri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %6 (ses mühendisliği teknisyenleri için)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Çok az sayıda ABD okulu, akustik mühendisliğe vurgu yapan mühendislik programları sunsa da, akustik mühendis olarak bir kariyer yapmak isteyenlerle ilgili alanlarda derece istenmektedir. İşverenler genellikle elektrik mühendisleri için elektrik mühendisliği veya benzeri bir alanda en az 4 yıllık bir diplomaya sahip olmak ister. Bazı mühendislik programları, öğrencilerin ses sistemi mühendisliği veya titreşimler gibi belirli akustik mühendisliği alanlarına odaklanmalarını sağlar. Bu programlardaki öğrenciler, elektrik devreleri, akışkanlar mekaniği, statik, termodinamik ve ısı transferi gibi temel mühendislik derslerini alırlar. Akustik ile ilgili kurs, mimari akustik, ses takviyesi, gürültü kontrolü, titreşimler ve çevresel akustik gibi konuları kapsayabilir. Akustik mühendisliğinde bazı işler yüksek lisans gerektirir. Yüksek lisans seviyesindeki müfredat, sualtı akustiği, tıbbi ultrasonik, dalga yayılımı, sinyal işleme, optik, elektromekanik dönüştürücüler ve doğrusal olmayan akustik dersleri içerebilir. Programa bağlı olarak, öğrencilerin bir tezi tamamlaması veya proje çalışması gerekebilir.

Lisans Gereklilikleri

Genel halkla birlikte çalışan akustik mühendisleri, her eyalette ve aynı zamanda Columbia Bölgesi’nde lisans almaya ihtiyaç duyuyor. Lisans gereklilikleri arasında Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu (ABET) tarafından akredite edilmiş bir lisans derecesi ve bu alanda en az dört yıllık deneyim bulunmaktadır. Ruhsat için adayların bir devlet sınavını geçmesi gerekir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, akustik mühendislerinin aşağıdaki özelliklere sahip olduğunu bildirdi:

  • Alanında teknik ve mekanik bilgi, özellikle elektrik mühendisliği, fizik, müzik, odyoloji ve mimarlık ile ilgilidir.
  • Takım ile iyi çalışabilme
  • Mükemmel yazım ve sözlü iletişim yetenekleri
  • El becerisi
  • Problem çözme yetenekleri
  • Mükemmel işitme

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS’ye göre, yayın ve ses mühendisliği teknisyenlerinin 2016-2026 yılları arasında %8 oranında artacağı ve ses mühendisliği teknisyenlerinin de aynı dönemde %6 oranında artacağı tahmin edildi. BLS ayrıca, yıllık ses mühendisliği teknisyenlerinin yıllık maaşının Mayıs 2018’de 52.390 TL olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu