Aktüerya: İstihdam Bilgisi ve Bir Aktüatör Olma Gereksinimleri

Bir Aktüerinin Görev Tanımı

Aktüerler, genellikle bir bireyi veya işi kapsayan, riskin finansal etkileriyle ilgilenen iş profesyonelleridir. Olayların olasılığını ve içsel riskini değerlendirmek için matematik, istatistik, tarihsel veriler ve finansal sistemler hakkındaki anlayışlarını kullanırlar. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, aktüerler, ölümler, yaralanmalar, sakatlıklar, hastalık veya mal kaybı gibi olayların olasılığını tahmin etmek için birçok veri setini kullanır. Ortak görevler arasında ilgili rakamları toplamak, verileri analiz etmek için bilgisayar yazılımı kullanmak, belirli olayların ekonomik etkilerini yönetmek için stratejiler geliştirmek ve test etmek, raporları derlemek ve müşterilere bilgi sağlamak sayılabilir.

Çoğu aktüerya sigorta şirketleri tarafından çalıştırılmaktadır ve sağlık, hayat, mülk ve kaza sigortası gibi bir alanda uzmanlaşabilmektedir. Bazıları ayrıca emekli aylıkları ve emeklilik ödenekleriyle çalışır, işletmeler için risk yöneticisi olarak görev yapar veya çeşitli aktüeryal ihtiyaçlara danışır. Genellikle diğer finans ve sigorta uzmanları olan takımlarda çalışırlar. Çoğu aktüer ofislerde tam gün çalışsa da, danışmanlık aktüerleri müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için seyahat edebilir ve daha uzun saatler çalışabilir.

EğitimLisans matematik, finans veya iktisat derecesi
Belgeleme4-6 yıl ortak sertifika ve 2-3 yıl arkadaşlık sertifikası
İş YetenekleriAnalitik, iş, bilgisayar ve müşteri hizmetleri yetenekleri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*102.880 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%22 artış

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kalkınan aktüerler, güçlü bir matematik ve işletme anlayışına sahip olmalı ve lisans, lisans, matematik, istatistik, finans, ekonomi veya işletme gibi bir ana dalda tamamlamalılar. Bazı okullar nadir olmasına rağmen özel aktüeryal bilim programları sunmaktadır. Sertifika için ekonomi, istatistik ve kurumsal finans konularında kurs gereklidir; BLS ayrıca matematik, muhasebe ve bilgisayar bilimleri eğitimi almanızı önerir. Staj yapmak, öğrencilerin aktüeryal alana girmelerine yardımcı olabilir.

Sertifika Gereksinimleri

Çoğu işveren, öğrencilerin Aktüerler Birliği (SOA) veya Kaza Aktüerya Derneği (CAS) tarafından profesyonel olarak onaylanmalarını ister. Her iki kuruluş da tamamlanması 4-6 yıl süren ortak sertifika ve ek 2-3 yıl süren arkadaşlık sertifikası sunuyor. Sertifika kazanmak ve korumak için adaylar birkaç sınavı geçmeli, profesyonellik seminerlerine katılmalı, toplum tarafından sağlanan online kursları tamamlamalı ve sürekli eğitim gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu alandaki işverenler genellikle sertifikasyona devam ederken ortaya çıkan maliyetleri karşılamaktadır. Emekli aylığıyla çalışanlar gibi bazı aktüerler, uygulama için ek gereklilikleri karşılamalıdır.

En Popüler:  Bilgisayar Çizim Sorumlusu İş Bilgisi

İstenen Yetenekler

BLS, başarılı aktüerlerin aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyduklarını bildirdi:

  • Güçlü analitik beceriler ve insan davranışını anlama
  • İyi iş bilgisi ve problem çözme becerileri
  • Verileri düzenlemek ve incelemek için veritabanı yazılımı, programlama dilleri ve istatistiksel modelleme yazılımı kullanabilme
  • Müşteriler ve meslektaşlarınızla iletişim kurabilme ve danışabilme becerisi

İstihdam ve Maaş Durumu

Aktüerler için fırsatlar, önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artacağı tahmin edildi. BLS, bu alandaki istihdamın, özellikle sigorta endüstrisinde, 2016 ve 2026 arasında %22 oranında büyümesinin beklendiğini bildirdi. Değişen sağlık yasalarıyla birleştiğinde, bu sektördeki kullanılabilir verilerdeki artış, aktüerilere olan talebi artıracaktır. Bununla birlikte göreceli olarak küçük bir meslektir ve pozisyonlar için rekabet yüksek olabilir. Staj ve bir ya da daha fazla aktüeryal sınavı tamamlayan adaylar en iyi avantaja sahip olmalıdır. BLS’ye göre, aktüerlerin 2018’de 102.880 TL ortalama maaşı vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu