Ağ Teknisyeni: İş ve Kariyer Bilgisi

Ağ Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Bir bilgisayar ağı düzgün çalıştığında farkedilmez ve çalışmadığı zamanlarda zorlukla tolere edilebilir. Soket ve tellerden sunuculara ve yönlendiricilere kadar tüm ağ donanım ve bellenimlerinden sorumlu olan etkili bir ağ teknisyeni, ağları olası darboğazlara karşı izler ve büyümenin önerilen protokolleri izlemesini ve arka planda her şeyi görünmez olarak sürdürmesini sağlar. Ağ teknisyenleri ayrıca bilgisayar kullanıcıları ile birlikte çalışır, ağ donanımı veya kablosuz kartlar kurar, sistem genelinde depolama veya yazıcı çözümlerini açıklar ve güvenlik duvarlarını ve güvenlik sistemlerini yapılandırır.

Eğitim Şartları Asgari olarak 1 yıllık bir sertifika programı veya 2 yıllık bir önlisans derecesinin bilgisayar ve ağ teknolojisi alanındaki derecesi
İşin Gereklilikleri Ağ donanım ve kablosuz kartlarını takmayı ve sistem genelinde depolama çözümlerini açıklamayı dahil et
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 62.340 Türk lirası (tüm bilgisayar ağı destek uzmanları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %8 büyüme (tüm bilgisayar ağı destek uzmanları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim geçmişi

Ağ donanımı üreten şirketler, kendi ürünlerinde kurslar ve sertifikalar sunarken, birçok teknik okul ve topluluk kolejleri, 1 yıllık sertifikalar veya 2 yıllık bir ortaklığın bilgisayar ve ağ teknolojisi alanındaki derecelerini sunar. Başvuru sahipleri için mevcut olan iş fırsatları türü, büyük ölçüde, eğitim ve deneyimlerinin derinliğine bağlı olacaktır.

Gereken Beceriler

Temel bilgisayar ve elektronik becerileri çok önemlidir, ayrıca el becerisi ve araçlarla yeterlilik önemlidir. Elektrik tesisatı ve marangozluk anlayışı gerekli olabilir. Çoğu ağ teknisyeni, donanım sorunlarına aşina olmayan bilgisayar kullanıcılarıyla iletişim kurmak için iyi dil becerilerine ve sabra ihtiyaç duyacaktır.

Mesleki Görünüm

İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre, bilgisayar ağları destek uzmanlarının (ağ oluşturma teknolojisini içeren) büyümesinin, 2016-2026 arasındaki ulusal ortalama kadar hızlı bir şekilde %8 olacağı tahmin ediliyor. BLS Mayıs 2017’de bilgisayar ağ desteği uzmanlarının yıllık ortalama 62.340 TL kazandığını bildirdi.

Benzer Meslek

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yöneticisi

Her ne kadar bazı görevler bir ağ teknisyeni ile örtüşse de, ağ yöneticileri genellikle daha gelişmiş güvenlik ve performans testleri gerçekleştirir, yeni ekipman ve yazılım kurulumunu denetler, ağlara erişimi kontrol eder ve gerektiğinde yeni kullanıcı hesapları oluşturur. Teknik bir sertifika ve eğitim bu alanda bazı giriş seviyesi istihdam olanakları açabilir. Ancak bilgi veya bilgisayar bilimi ile ilgili alanlarda lisans derecesi genellikle işverenler tarafından istenmektedir. BLS’ye göre bilgisayar sistemleri ve ağ yöneticileri, 2016 ve 2026 arasında istihdamda %6 artış görmeyi beklemelidir. 2018 BLS rakamlarında görüldüğü gibi, bu bilgisayar uzmanları ortalama 82.050 liralık bir yıllık maaş aldı.

Bilgisayar Ağı Mimarı

İletişim ağları tasarlamaya ve hangi ekipmanın gerekli olduğunu seçmeye ilgi duyanlar için, bilgisayar ağı mimarı olmak iyi bir kariyer seçimi olabilir. Bir kuruluşun amaçlarını ve ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra, bir bilgisayar ağı mimarı yerleşimi yapılandırır, yönlendiriciler, kablolar ve yazılımlar gibi öğeleri seçer, bütçe sorunlarını analiz eder, maliyetleri ve ağın gelecekteki genişlemesi için planları belirler.

Mühendislik, bilgi sistemleri veya bilgisayar bilimleri alanında lisans derecesi genellikle bu mesleğe en çok ne şekilde girdiğidir. Ancak bazı işverenler ilgili bir alanda MBA olan adayları tercih eder. Mayıs 2018’de, BLS ağ mimarları için ortalama maaşın 109.020 TL olduğunu bildirdi. Ayrıca bu mimarlar için iş fırsatlarının 2016-2026 yıllarında %6 oranında artacağı ve bunun da 10 bin 500 yeni iş yaratılmasına neden olacağı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu