Ağ Oluşturmak Kariyer Planlama Konusuna Nasıl Yardım Edebilir?

Ağa Genel Bakış

Ağ oluşturmanın kariyer planlamasına yardımcı olabileceği çeşitli yollar vardır ve aday adaylar, belirli ağ oluşturma önerilerini izleyerek bunlardan en iyi şekilde yararlanabilirler. Bilmenizde yardımcı olabilecek birkaç kariyer planlama kaynağı daha vardır.

Ağ bir iş bulmanın temel yollarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreç, size bir iş tahtasında bulamadığınız yeni fırsatları tanıtabilecek bireylerle ilişki kurmanın bir yoludur. Ağ iletişimi, size çeşitli kariyerlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamanın yanı sıra internette gezinerek bulamayacağınız sayısız şirket hakkında bilgi sağlayarak kariyer planlama konusunda size yardımcı olabilir. Bu bilgilerle kariyer planlama süreciniz söylentiler veya taraflı şirket literatüründen ziyade doğrudan bilgiye dayanabilir. Aşağıdakiler, kariyer planlama ve işe iniş için etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek ağ oluşturma ile ilgili bazı tavsiyelerdir.

Ağ İçin İpuçları

Mevcut Kaynaklarınıza Bakın

Muhtemelen fark etmeden ağ kuruyorsun. Genellikle, en iyi ağ bağlantıları arkadaşlık olarak başlar. Kişisel bağlantınız olmayan bir tanıdıktan daha çok önemsediğiniz ve güvendiğiniz bir arkadaşınıza yardım etmek genellikle daha kolaydır.

Muhtemelen, benzer ilgi alanlarını veya kariyer hedeflerini paylaşan insanları tanıyorsunuz çünkü onlarla sınıflar veya kulüpler aracılığıyla tanıştınız. Kulüp etkinliklerine katılmak ya da arkadaşlarla çalışmak bağlantı kurmanın ilk ve en kolay yolu olabilir. Bağınızı daha da güçlendirmek için mevcut arkadaşlarınızla ilgi alanlarınız ve kariyer planlarınız hakkında konuşmayı deneyin. Aynı zamanda bilgi değişimine başlar.

Eski İş Arkadaşlarıyla Yeniden Bağlantı Kurun

Artık iletişimde olmayan meslektaşlarınızla olumlu bir iş ilişkiniz varsa, onları izlemeyi ve bir bağlantı kurmayı düşünebilirsiniz. Eski meslektaşlar, birlikte çalıştıkları şirketlerle ya da ilişki kurdukları kişilerle bağlantı kurabilir. Mevcut işverenleriyle sizin için uygun bir iş olacağı hakkında iş fırsatları da biliyor olabilirler.

Online Ağ Sitelerini Kullanın

LinkedIn gibi online siteler, eski meslektaşlarınızla yeniden bağlantı kurmanın ve yeni bağlantılar aramanın popüler yollarıdır. Profilinizi belirledikten sonra, kişilerinizi e-posta hesabınızdan veya telefonunuzdan içe aktarabilir ve bu kişilerle site aracılığıyla sizinle bağlantı kurmak için davet gönderebilirsiniz. Yeni insanlarla etkileşime geçmek için, sitede bulunan birçok gruba, özellikle de sektörünüzde bulunan veya kariyer hedeflerinizle ilgili olan gruplara katılın. Bu, gözlerinizi yeni şirketlere ve iş olanaklarına açarak bir kariyer planı yapmanıza yardımcı olabilir.

Şahısla Ağ Kurmak

Online siteler ağ kurmak için harika yerler olsa da, zaman zaman potansiyel yeni bağlantılarla yüz yüze etkileşimler yaparak da vakit geçirmek istersiniz. Kişisel bağlantıların kurulması, iş bulma olasılığınızı artırabilir ve ayrıca alandaki gelecekteki ilerlemeler gibi, kariyer planları hakkında daha derin tartışmalara girmenize de olanak sağlar. Bölgenizdeki insanları bir araya getirmek için tasarlanmış etkinlikleri bir araya getiren, bölgenizdeki profesyonel dernekleri arayın. Bu etkinliklere katılırken, kartvizitinizi, insanların daha sonra sizinle iletişim kurmalarını sağlayacak şekilde getirdiğinizden emin olun. Bu da kartvizitleri yeni bağlantılarınızdan almanın iyi bir yoludur.

Erken Ağ Oluşturmaya Başlayın

İş aramaya başlamadan önce ağ kurmaya başlamanız tercih edilir. Bu şekilde, endüstri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenebilir ve belirli işlere başvurduğunuzda belirsiz bir kariyer planına sahip olabilirsiniz. Ayrıca kişilerinizi erken kurarsanız, iş arama ve görüşme için daha iyi hazırlanabilirsiniz. Kişilerinize iş avı deneyimlerinin nasıl bir şey olduğunu ve onlar için en iyi hangi yaklaşımların işe yaradığını sorabilirsiniz. Onlara en az hangi yaklaşımların yararlı olduğunu da sorabilirsiniz. Bu bilgi türü paha biçilmezdir. Çok fazla sıkıntıdan kaçınırken size çok zaman kazandırabilir.

Karşılıklı konuşmayı unutma

İyi bir ağ bağlantısı genellikle katılan her iki tarafın da yarar görmesini sağlayan bir bağlantıdır. Table Talk’un yazarı Rachel Solar-Tuttle, ne zaman bir şey isterseniz veya yararlı bir iletişim kurabilecek biriyle bir araya geldiğinizde, o kişiye nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünmeniz gerektiğini önerir. Bu teknik, bağlantının karşılıklı olarak faydalı bir ilişki gibi hissetmesini sağlar. Ayrıca her ikisinde de tavsiye ve bilgi alışverişini daha rahat bir hale getirir.

Diğer Kariyer Planlama İş Kaynakları

Ağ oluşturma dışında, aday profesyonellerin kariyerlerini planlarken yararlanmak istemedikleri başka kaynaklar da var. Kampüs kariyer merkezleri mezuniyet sonrası kurumlardaki öğrenciler için mevcuttur. Öğrenciler eğitimleri, ilgi alanları ve hedefleri doğrultusunda kariyer seçeneklerini tartışmak için kariyer merkezleriyle görüşebilirler. Ayrıca birçok okul, mezunlarla ağ kurma fırsatları da dahil olmak üzere kapsamlı online kaynaklar sunmaktadır. Okul ve kariyer danışmanları lise öğrencileri için mevcuttur ve ayrıca okulu bırakmış kişiler tarafından da işe alınabilir. Bu danışmanlar, aday profesyonellerle konuşabilir ve kariyer planlamasına yardımcı olmak için kariyer yetenek testleri sağlayabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu web sitesi, kariyer planlamada yardımcı olabilecek iş görevleri, görünüm, maaş bilgileri, eğitim gereksinimleri ve ilerleme olanakları gibi birçok kariyer hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Kariyerinizi planlarken, arkadaşlarınız ve eski iş arkadaşlarınızdan başlayarak ve online ve şahsen ağ kurma. Ayrıca kariyer planlama bilgilerini danışmanlardan ve online kaynaklardan da alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu