Ağ Mühendisliği Teknisyeni: İş Görevleri ve Bilgi

Ağ Mühendisliği Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Ağ mühendisliği teknikerleri, özel şirketler ve devlet kurumları, eğitim, kültür ve sağlık kurumlarında ve danışmanlık firmalarında çalışmaktadır. Ağ mühendisliği teknisyenleri, maksimum güvenlik, verimlilik ve üretkenlik sağlamak için bilgisayar ağlarını çeşitli yazılım programları çalıştıran çeşitli platformlarda yapılandırır ve sürdürür. Bilgisayar ağlarını şahsen, telefonla veya uzaktan erişim yoluyla giderir, mevcut teknolojileri ve organizasyonel ihtiyaçları değerlendirir ve ağdaki güncellemeleri ve değişiklikleri önerir. Ağ mühendisliği teknisyenleri ayrıca sistem yükseltmelerini ve onarımlarını da yönetir. Sık sık son teslim tarihlerine ve yüksek stresli durumlarda, çalışan veya danışman olarak çalışabilirler.

EğitimÖn lisans derecesi bilgisayar mühendisliği alanında mevcut, lisans bilgisayar bilimlerinde genellikle gerekli
İş YetenekleriDetay yönelimi, problem çözme, kişilerarası beceriler
Yıllık Ortalama Maaş (2018)Bilgisayar ağı mimarları için 109.020 TL
İş Büyümesi (2016-2026)Bilgisayar ağ mimarları için %6

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Ağ mühendisliği teknisyenleri genellikle giriş seviyesi işler için bilgisayar mühendisliği teknolojisinde ön lisans derecesi kazanır. Ancak çoğu ağ mühendisliği işi bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans derecesi gerektirir. Bazı durumlarda, kapsamlı iş deneyimi ve ilgili sertifikalar yeterlidir. Ağ mühendisliği teknisyenleri A +, Linux +, MCSE, CNA, CCNA ve daha fazlası gibi ağ ve bilgisayar sertifikaları gerektirir. Ağ mühendisliği teknisyenleri bilgisayarları, işletim sistemlerini, bilgisayar ağlarını, ağ yönetimini ve matematiği inceler. Eğitime devam etme taahhüdü hayati öneme sahiptir çünkü bilgisayar teknolojisi ve ağ mühendisliği hızla gelişen bir alandır. Ağ mühendisliği teknisyenleri yeni teknolojilerden, gelişmelerden ve sertifikalandırma fırsatlarından haberdar olmalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Ağ mühendisliği teknisyenleri detay odaklı ve kapsamlı problem çözücüler olmalıdır. Ağ mühendisliği teknisyenleri aynı zamanda üstün kişilerarası becerilere de ihtiyaç duyarlar çünkü genellikle diğer departmanlardan gelen diğer teknisyen, yönetim ve meslektaşlarla çalışırlar.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bilgisayar ağı mimarlarının 2016-2026 için istihdam artışını %6 olarak görebileceğini öngördü. BLS, 2018’de bu mimarların ortalama 109.020 liralık yıllık maaş aldıklarını bildirdi.

Benzer Meslek

İşte bilgisayar ve destek kariyerleri için diğer bazı seçenekler:

Bilgisayar Donanımı Mühendisi

Bilgisayar sistemi ekipmanı tasarlamak ve test etmek isteyenler için bilgisayar donanımı mühendisi olmak düşünülmelidir. Donanım mühendisleri yeni sistemler için planlar hazırlar, tasarımlar üzerinde performans testleri yapar, mevcut makineleri değiştirir ve geliştirir ve yeni ekipmanların üretim faaliyetlerini kontrol eder.

Bilgisayar mühendisliği lisans derecesi bu mesleğin asgari şartıdır. Ancak ilgili diğer elektronik veya bilgisayar lisans dereceleri yeterli olabilir. Daha karmaşık pozisyonlar için yüksek lisans derecesi gerekebilir. İstihdam artışı %5 olarak 2016 ve 2026 yılları arasında BLS tarafından öngörülmüş ve bilgisayar donanımı mühendisleri 2018 Mayıs ayındaki tahminlere göre ortalama 114.600 Türk lirası maaş kazanmıştır.

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bilgisayar donanımını analiz etmek ve tasarlamak ve bir organizasyon için süreçler ilgi çekici geliyorsa, bilgisayar sistemleri analizinde bir kariyeri düşünün. Bu alandaki analistler mevcut bilgisayar altyapısı hakkında bilgi toplar. Bu verileri kullanarak, ekipmanın değiştirilmesini veya değiştirilmesini önerir, maliyetleri inceler, kurulum ve devreye alma sürecini denetler, teknoloji seçimleri yapar, performans testleri uygular ve kılavuzlar ve diğer eğitim belgeleri oluşturur.

Bu meslekte istihdam sağlamak için, işletme veya bilgi teknolojisinde lisans derecesi gereklidir ve bazı şirketler ilgili alanlardaki MBA derecesine sahip adayları tercih eder. Bilgisayar sistemleri analistleri, BLS verilerine göre 2016-2026 yılları arasında iş fırsatlarının %9 arttığını görmelidir. BLS ayrıca bu bilgisayar uzmanlarının 2018’de ortalama ücretten 88.740 TL aldığını da bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu