Adli Muhasebeci Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Adli muhasebeciler mali soruşturmaları yetkililere yardımcı olmak için finansal işlemleri izler ve finansal verileri yorumlarlar. Adli muhasebe genellikle beyaz yakalı suçlar için kullanılırken, bir şüpheli hakkında mali bilgi edinmek, araştırmacıların bilinmeyen bir konuyu profillemesine yardımcı olabilir. Adli hesaplar genellikle adli tıp alanında uzmanlaşmış eğitim ile lisans derecesine sahiptir.

Temel bilgi

Adli muhasebeciler, beyaz yakalı suçları soruşturmaya yardımcı olmak için finans ve muhasebe becerilerini kullanırlar. İş yoluyla veya seçilmiş pozisyonlarıyla para çalan insanlar, adli muhasebecilerin üzerinde çalıştığı suç türlerini taahhüt eder. Adli muhasebeciler, muhasebe veya ilgili konularda lisans derecesine sahiptir ve genellikle Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerdir (EBM). Muhasebe dolandırıcılık denetçileri veya adli muhasebeciler olarak mesleki kimlik bilgileri için de hak kazanabilirler.

Zorunlu EğitimLisans derecesi muhasebe veya ilgili bir alanda
BelgelemeEBM atama tutun
İş Büyümesi (2018-2028) %6 büyüme (muhasebeciler ve denetçiler için)*
Yıllık Ortalama Maaş (2018)70.500 Türk lirası (muhasebeciler ve denetçiler için)*

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Kariyer Bilgisi

Adli muhasebeciler yasadışı işlemlerin yapılıp yapılmadığını belirlemek için kolluk kuvvetleri ve avukatlarla birlikte çalışır. Kurumsal, sağlık bakımı, toplu pazarlama, hedge fon ve menkul kıymet dolandırıcılığı gibi dolandırıcılıkla ilgili farklı suçları araştırırlar. Kara para aklama, sözleşme anlaşmazlıkları, zimmete geçirme ve iflas, araştırılan diğer suçlar arasındadır.

Muhasebe tekniklerini ve finansal işlemleri kurumsal ve devlet seviyelerinde anlamanın yanı sıra, adli muhasebecilerin yasal ve yasa dışı işlemleri neyin oluşturduğu konusunda net bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Mali, banka ve kredi tablolarını analiz etmek için denetimi anlamalıdırlar. Adli muhasebecilerin bir şüphelinin ilgili dijital dosyalarına girebilmek için bilgisayar teknolojisini de anlamaları gerekebilir.

En Popüler:  Operasyon Mühendisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Çalışma İstatistikleri Bürosu uyarınca, muhasebecilerin ve denetçilerin istihdamının 2018-2028 yılları arasında %6 oranında artması beklenmektedir. BLS ayrıca bu işçilerin Mayıs 2018’de yıllık ortalama 70.500 liralık bir para kazandıklarını belirtti.

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Tüm muhasebeciler gibi, adli muhasebecilerin de muhasebe veya ilgili konularda lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Müfredat genellikle işletme, finans, pazarlama, ekonomi ve istatistik derslerinden oluşur. Adli muhasebe alanında yüksek lisans veya yüksek lisans derecesi alan mezunlar istihdam ve maaş potansiyellerini artırabilir. Muhasebe bölümünden mezun olmayan öğrenciler de konuyla ilgili ileri düzey eğitimden yararlanabilirler.

Belgeleme

Adli muhasebecilerin genel olarak CPA sertifikalarına sahip olmaları gerekir. Mezunlar lisans derecesinin ötesinde belirli bir dönem saatlerini tamamlamak zorundadır. Çoğu eyalette, gerekli sayı 30 dönem saattir. Bazı okullar EBM olmak isteyenler için 5 yıllık bir birleşik program sunmaktadır.

Adli bir muhasebeci aynı zamanda bir Sertifikalı Dolandırıcılık Muayenecisi veya Sertifikalı Adli Muhasebeci olabilir. Uygulamalı sınavlara girmek için iki yıllık deneyim gereklidir.

Adli muhasebeciler suçların yargılanması için finansal verileri araştırıyor. Muhasebe veya ilgili bir alanda lisans derecesine ihtiyaçları vardır ve çoğu EBM sertifikasına sahip olmak zorundadır. Adli muhasebeciler, sınavlar ve tecrübe ile Sertifikalı Dolandırıcılık Muayenecisi veya Sertifikalı Adli Muhasebe sertifikaları alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu