Adli Bilim Teknisyeni: Görev ve Kariyer Gereklilikleri

Adli Bilim Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Adli bilim teknisyenleri, suçlarla ilgili fiziksel kanıtları belirlemek, toplamak ve analiz etmekten sorumludur. Kıllar, lifler veya doku gibi iz kanıtları üzerinde testler yapmak için mobil ekipman kullanabilirler veya malzemeyi değerlendirme için laboratuvarlara geri götürebilirler. Birçok adli bilim teknisyeni, el yazısı analizi, parmak izi, balistik, DNA analizi, biyokimya vb. Adli bilim alanında uzmanlaşmıştır.

EğitimÖnlisans veya lisans derecesi
İş YetenekleriDetay odaklı, kişilerarası beceriler, organizasyon, problem çözme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*57.850 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%17

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Kariyerlerine adli bilim teknisyenleri olarak başlayan çoğu insan, biyoloji, kimya veya uygulamalı bilimler gibi ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans derecesi almıştır. Bilimsel teori ve uygulamalı laboratuvar deneyiminin bir kombinasyonunu veren 2 veya 4 yıllık bir derece, sizi adli tıp biliminde çalışmaya hak kazanacaktır. Adli bilim teknisyenlerinin çoğu, konumlarına özgü ek iş başı eğitimi alacaklardır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Adli bilim teknisyenleri yasal işlemlerde kullanmak için kanıtları işledikleri ve analiz ettikleri için çalışmalarında gayretli, metodik ve hassas olmaları önemlidir. Yasa ve hukuk sistemine ilişkin bir anlayış veya tanıdıklık da bu pozisyon için faydalıdır. Adli bilim teknisyenleri de genellikle ekipler halinde çalışır. Bu nedenle iyi iletişim ve kişilerarası beceriler önemlidir.

Ekonomik ve İstihdam Görünümü

Adli bilime yönelik istihdam durumu, ortalamadan çok daha hızlı bir büyüme ve yüksek iş rekabetidir; Bu sektörde istihdamın 2016-2026’dan itibaren %17 oranında artması bekleniyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göreAdli bilim teknisyenlerinin ortalama yıllık maaşı Mayıs 2017 itibariyle 57.850 TL’di.

Benzer Meslekler

Adli bilim teknisyenleri olarak kariyer peşinde olanlar, kolluk kuvvetleri dedektifi ve kimyacı da dahil olmak üzere, kolluk kuvvetleri ve adli bilimleri içeren ilgili mesleklerle ilgilenebilirler.

Kanun Yürütme Dedektifi

Suçluları adalete teslim etmek isteyenler için, bir dedektif olarak bilimsel olmayan bir kariyer bir olasılık olabilir. Dedektifler tanıklarla ve şüphelilerle görüşür, kanıt toplar, tüm verileri analiz eder ve suçluları tutuklar. Ajansa bağlı olarak, lise diploması kazanmak ve bir kanun uygulayıcı akademide eğitim almak, bu alana giriş için gerekli olan tek şey olabilir. BLS verilerine göre, 2016-2026 yıllarında polis ve dedektifler için istihdamda %7’lik bir artış öngörülmekte ve kabaca 53.400 yeni işe neden olmaktadır. 2017 yılının Mayıs ayında, BLS, dedektiflerin ve suçlu araştırmacıların ortalama maaş kazandığını 79.970 TL olarak tahmin ediyor.

Eczacı

Laboratuvardaki kimyasallar ve diğer bileşiklerle çalışmak çekici geliyorsa, kimyager olmak doğru seçenek olabilir. Kimyacılar yeni ürünler geliştirmek veya yaratmak için maddeleri analiz eder ve kompozisyonu ve yapıyı belirler. Kimya alanında bir lisans derecesi en çok işverenler tarafından istenmektedir ve kurs ayrıca matematik ve biyolojik bilimleri de içermelidir. BLS, 2016 ve 2026 yılları arasında kimyagerler ve malzeme bilimcileri için istihdam artışının yalnızca %7 olduğunu öngörmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu