AC Mühendisi: Kariyer Profili

Klima mühendisleri iç iklim kontrolü konusunda endişe duyuyor ve evlerin ve işletmelerin hava kalitesinden sorumlu. İdeal olarak, bir AC mühendisi mekanik olarak düşünülecek ve rahat bir iklimin korunmasına ilgi duyacaktır.

Genel Bilgiler

İklim kontrolü ve mekanik çalışma ile ilgilenen kişiler, bir kariyeri bir klima (AC) mühendisi veya teknisyeni olarak düşünmek isteyebilirler. AC mühendisleri, evlerin ve binaların hava kalitesini korumaktan sorumludur. Kariyer alanına girmek için resmi bir eğitim programını veya çıraklığı tamamlayabilirler ve bazı eyaletlerde çalışmak için lisansa ihtiyaçları vardır.

Eğitim Şartları Değişken; HVAC teknolojisinde diploma, sertifika veya önlisans derecesi VEYA HVAC stajyerlik programının tamamlanması
Lisans Bazı eyaletlerde gerekli
Öngörülen İş Büyümesi* 2014 – 2024’ten %14 (ısıtma, iklimlendirme ve soğutma teknisyeni ve montajcıları için)
Ortalama Yıllık Maaş (Mayıs 2015)* 45.110 ₺ (ısıtma, iklimlendirme ve soğutma teknisyeni ve montajcıları için)

Kaynak: *Çalışma İstatistikleri Bürosu

AC Mühendis Kariyerine Genel Bakış

AC teknisyenleri olarak da bilinen AC mühendisleri, klima sistemlerinin mekanik ve elektrik bileşenlerini kurar ve bakımlarını yapar. Evlerdeki veya binalardaki klima problemlerini teşhis edebilir ve onarabilir. Ayrıca soğutma sisteminin performansını özel araç ve gereçlerle test edebilirler.

AC Mühendisi Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

Birçok işveren, AC mühendislerinden ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) diplomalarını veya sertifikalarını almalarını ister. Mesleki ve teknik okullar HVAC diploması ve sertifika programları sunarlar ve programların tamamlanması genellikle iki yıldan az sürer. Bir HVAC programındaki kurs çalışmaları, bina kodları, elektrik, ısıtma sistemleri, soğutma ve iklimlendirme gibi konuları kapsayabilir. Bazı okullar öğrencilere uygulamalı iş olanakları sunar. Bir eğitim programına alternatif olarak, istekli AC mühendisleri bu kariyer için 3-5 yıllık stajyerlik eğitimini tamamlayarak hazırlanabilirler.

Diğer gereklilikler

Bazı eyaletlerde, AC mühendislerinin lisanslı olması gerekir; bu da resmi bir sınav ve sınavın geçmesini gerektirir. AC mühendisleri genellikle tam zamanlı bir çalışma haftası ile yaz sezonunda fazla mesai olanakları sunmaktadır. Aday AC mühendisleri, rahatsız edici ortamlarda uzun süre çalışma isteğinin yanı sıra iyi mekanik becerilere ve temel teknik matematik ve bilim anlayışına sahip olmalıdır. AC mühendisleri genellikle iyi bir fiziksel şekle sahip olmalıdır, çünkü bazı işler ağır kaldırma, bükme ve küçük alanlara yerleştirme gerektirir.

AC Mühendisleri İçin Kariyer Durumu ve Maaş Bilgileri

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, AC mühendisleri de dahil olmak üzere HVAC teknisyenleri 2015 yılında yıllık ortalama 45.110 türk lirası maaş kazandılar. Alandaki istihdamın, 2014-2024 yılları arasında diğer meslek alanlarının ortalamasından çok daha hızlı bir şekilde %14 oranında artması bekleniyordu. Bu pozisyonlara olan talep ülkenin her yerinde mevcuttur; Bununla birlikte daha yüksek ortalama sıcaklığa sahip bölgelerdeki insanlar için klima sistemlerinin onarılması ve daha soğuk iklimlerde olduğundan daha sık bakımdan yapılması gerekebilir.

Klima mühendisleri, kendi başlarına yola çıkmadan önce resmi eğitim, lisans ve uygulamalı deneyime ihtiyaç duyarlar. Bir kez orada, klima ile ilgili mekanik problemleri çözme kapasitenizi göstermeniz ve üstün hava kalitesini ve konforlu bir iç iklim sağlama tutkunuzu sergilemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu