ABA Terapisti: Görev Tanımı ve Kariyer Gereksinimleri

ABA Terapisti İş Tanımı

ABA ‘uygulamalı davranış analizi’ anlamına gelir ve bir ABA terapisti kariyeri genel olarak otizm spektrumunda veya diğer koşullarla çeşitli yaştaki çocuklarla çalışmayı içerir. Bu terapistler genellikle sözlü ve iletişim becerilerini geliştirmek ve sorunlu davranışları azaltmak için hastalarla birebir çalışırlar. ABA terapi işleri, terapistlerin şunları yapmasını da gerektirebilir:

  • Aileleri çocuklarının öğrenmesine yardımcı olacak yöntemler konusunda eğitin
  • Değerlendirmeler ve değerlendirmeler yapın
  • Müdahale ve tedavi planlarını yapmak
  • Bir hastanın ilerlemesini takip edin
  • Yöneticiler ve ebeveynlerle ilerlemenizi iletin

ABA terapisti işleri, hastaların evlerinde veya diğer klinik ortamlarda çalışmayı gerektirebilir. Bu terapistlerin çoğu tam zamanlı çalışır ve genellikle kurul onaylı bir davranış analisti (BCBA) yöneticisi tarafından denetlenir.

ABA Terapisti Nasıl Olunur?

ABA terapisti olmak isteyen öğrencilerin uygun eğitimi almaları ve bu alan için gerekli eğitim almaları gerekir. Ayrıca kariyere fayda sağlayabilecek çeşitli özellikler ve başka beceriler de vardır. Aşağıda bir ABA terapisti olmak için adım adım bir süreç var.

Adım 1: ABA Terapisti Eğitimi

Bir BCBA genellikle davranış analizi veya psikoloji alanında ileri bir derece gerektirirken, ABA terapisti olmak genellikle yalnızca bir önlisans veya lisans derecesi gerektirir. Bir ABA terapi derecesi eğitim veya psikoloji alanında olabilirken, özellikle ABA terapisinde bir dizi lisans ve yüksek lisans programları vardır. Ayrıca ilgilenen öğrenciler için bu alanda lisansüstü sertifika ve doktora programları da bulunmaktadır.

ABA terapisinde lisans derecesi programları genellikle bir Bachelor of Arts (BA) veya Bachelor of Science (BS) derecesi olarak sunulmaktadır. Bu programların birçoğu esneklik için online formatlarda bile mevcuttur. Bu derece programlarında dersler gibi konuları içerebilir:

  • İnsan gelişimi
  • Otizm
  • Ahlâk
  • Müdahaleler
  • Davranış analizi
En Popüler:  Orkestratör Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Adım 2: ABA Terapisti Gereksinimleri

Genellikle lisans çalışmaları sırasında öğrencilere bir dizi ABA terapi eğitimi ve uygulamalı deneyim verilir. Öğrenciler staj veya lisans araştırma fırsatları aracılığıyla gerçek dünya deneyimi kazanabilirler.

Genellikle bu alandaki lisans derecesi ile birlikte bu deneyim, öğrencileri Kurul Sertifikalı Asistan Davranış Analisti (BCaBA) sertifikası için hazırlar. Bu sertifika, Davranış Analisti Sertifika Kurulu (BACB) aracılığıyla sunulur ve bir sınav gerektirir.

Adım 3: Diğer ABA Terapisti Nitelikleri

Öğrencileri alanda bir işe hazırlamak için yardımcı olabilecek birkaç ek özellik ve beceri vardır. ABA terapisti kariyerleri zaman zaman stresli olabilir ve genellikle çok fazla sabır ve şefkat gerektirir. Bir terapistin esnek olması ve hastalarının duygularına ve yeteneklerine uyum sağlaması da önemlidir. Bir hasta, ailesi ve bir BCBA ile çalışmak için iletişim becerileri de gereklidir.

ABA Terapistleri Ne Kadar Kazanıyor?

Haziran 2019’dan PayScale. com ortalama ABA terapisti maaşının yıllık 34.600 TL olduğunu bildirmiştir. Web sitesi ayrıca, bu ortalama maaşın, 5 ile 9 yıllık tecrübesi olan terapistlerin ortalama 36.829 Türk lirası, 20 veya daha fazla yıllık tecrübesi olanların yıllık ortalama 44.219 Türk lirasını kazanmasıyla, deneyim ile arttığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu