AA Danışmanı: İş Görünümü ve Kariyer Bilgisi

AA Danışmanı için Görev Tanımı

Adsız Alkolikler için Danışmanlar (AA), AA gruplarının ve AA toplantılarının yürütülmesinden ve yönetilmesinden sorumludur. Bir AA danışmanının özel görevleri arasında yeni grup üyelerini tanıtmak, yeni üyeleri sponsorlarla eşleştirmek, üyelerin geri kazanım ihtiyaçlarını değerlendirmek, içecek satın almak ve ayarlamak, grup üyelerinin şartlı tahliye veya vekalet memurlarıyla bağlantı kurmak ve tedavi önerileri sağlamak sayılabilir. Kar amacı gütmeyen gruplar, devlet destekli madde kötüye kullanım tedavi programları ve dini gruplar veya kiliseler genellikle AA danışmanları kullanıyor. Madde bağımlılığı danışmanlarının çoğunluğu tam zamanlı çalışır. Ancak çoğu AA danışmanı yarı zamanlı çalışır ve geceleri ve hafta sonları toplantılara öncülük eder.

Eğitim Şartları Devlete, ajansa ve gruba göre değişir; İlgili bir alanda lisans derecesi genellikle gereklidir
İşin Gereklilikleri Yeni grup üyelerini tanıtmayı, yeni üyeleri sponsorlarla eşleştirmeyi, grup üyelerinin şartlı tahliye veya denetimli memurlarıyla bağlantı kurmayı dahil et
Yıllık Ortalama Maaş (2017)* 43.300 ₺ (tüm madde kötüye kullanımı ve davranış bozukluğu danışmanları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %23 büyüme (tüm madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları)

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

AA danışmanı olarak çalışmak için gereken şartlar eyaletten ülkeye değişir ve kuruma veya gruba bağlıdır. Genel olarak, danışmanlar, madde bağımlılığı danışmanlığı, bağımlılık tedavisi veya zihinsel sağlık danışmanlığı gibi ilgili bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olmalıdır. Diğer tesisler de benzer bir alanda yüksek lisans derecesine sahip adaylar arayabilir. Bu programlardaki ortak dersler arasında madde bağımlılığı teorileri, bağımlılık teorileri, alkolizm danışmanlığı, insan psikolojisi ve bireysel ve grup terapisi teknikleri yer almaktadır.

Lisans Gereklilikleri

Bazı madde bağımlılığı danışmanları için lisans gereklidir. Başvuru bir devlet sınavı geçmek ve lisans almak için sürekli eğitim kursları takip etmelidir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, başarılı AA danışmanlarının aşağıdaki becerilere sahip olması gerektiğini bildirdi:

  • İnsanların derinden kişisel hikayelerini dinlerken şefkat ve duyarlılık, korku ve pişmanlık
  • İyi iletişim ve grup yönetimi becerileri
  • Müşterilerle stresli durumlara bakarken sabır

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS’nin 2017 verilerine göre AA danışmanlığı ve terapisi gibi alanların ekonomik görünümü mükemmeldi; madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları arasında iş büyümesinin 2016-2026 yılları arasında %23 oranında artması bekleniyordu. Suçluları hapis ya da hapishane yerine tedaviye gönderme tercihi, bu alanda sürekli büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. İlgili resmi eğitime sahip olanlar en iyi iş olanaklarına sahipti. Madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için ortalama yıllık kazanç 2017 yılında 43.300 TL olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu