4. Sınıf Öğretmeni: Görev ve Kariyer Bilgileri

Dördüncü Sınıf Öğretmeni için Görev Tanımı

Tüm ilkokul öğretmenleri gibi, 4. sınıf öğretmenlerinin temel amacı öğrencilerin matematik, fen, okuma/kelime hazinesi, sosyal bilgiler ve sanat gibi temel eğitim konularında öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Dördüncü sınıf öğretmeninin görevleri arasında ödevler vermek, standart testler yapmak, davranışsal beklentileri oluşturmak ve uygulamak, veli konferansları yapmak ve diğer öğretmenlerle işbirliği yapmaktır.

EğitimLisans eğitimi veya kabul edilebilir alan
İşin GereklilikleriSınıflandırma ödevleri, standartlaştırılmış testleri yönetme
Yıllık Ortalama Maaş (2017)*Yıllık 57.160 türk lirası ilkokul öğretmenleri için
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 ilkokul öğretmenleri için

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

4. sınıf seviyesindeki öğretmenler, öğretmek için bir lisans derecesine sahip olmalıdır. Ancak birçok eyalet ek yeterlilik gereklilikleri yerine getirildiği sürece derecenin eğitimde veya ilköğretimde olmasını gerektirmez. Eğitim alanında bir lisans programı, alan eğitimi veya öğrenci öğretimini içerir. Bir eğitim programındaki kurslar çocuk psikolojisi, aile sosyal bilimi, edebiyat, sınıf yönetimi ve ABD tarihini kapsayabilir. Bazı 4. sınıf öğretmenleri ek bir iki yıl süren eğitim alanında yüksek lisans derecesi almayı seçmektedir.

Lisans Gereklilikleri

Bir devlet okulunda çalışan ilköğretim okulu öğretmenlerinin devlet tarafından lisanslanması gerekir. Ancak özel okullarda okuyanlara ihtiyaç duymayabilir. Tüm eyaletlerdeki devlet ilköğretim okulu öğretmenleri lisans derecesine sahip olmalı ve lisansa hak kazanmak için öğretmen hazırlık programını tamamlamalıdır. Bir öğretmen lisanslandıktan sonra, kimlik belgesi korunmalıdır; genellikle lisans gereklilikleri devam eden eğitim kurslarıyla karşılanabilir. Çoğu eyalet ayrıca genel bir öğretmenlik sertifikasyon sınavı gerektirir. Ulusal sertifikasyon, Mesleki Öğretim Standartları Ulusal Kurulu (NBPTS) aracılığıyla edinilebilir; Potansiyel eğitmenler, NBPTS sertifikasyonunun kendi alanlarında kabul edilmesini sağlamak için devlet lisans koşullarını kontrol etmelidir.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, başarılı 4. sınıf öğretmenlerinin şu özelliklere sahip olmaları gerektiğini bildirdi:

  • Yaratıcılık, iletişim becerileri ve öğretim becerileri, çünkü onlar yenilikçi ders planları ve aktiviteleri geliştirmek için çalışıyorlar.
  • Öğrencilerle ilişki kurabilme ve akademik olarak büyümelerine yardımcı olma
  • Öğrencilerle çalışırken sabır, anlayış ve uyarlanabilirlik
  • İki dilli beceriler genellikle yararlıdır
  • Fiziksel dayanıklılık, çünkü iş kişinin ayakları üzerinde uzun günleri içerir

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS’ye göre, özel eğitime katılmayan ilköğretim okulu öğretmenlerinin iş görünümleri ortalama idi; alanın 2016-2026 arasında yaklaşık %7 oranında büyümesi bekleniyordu. Öğrencilerin kayıtlarının önümüzdeki yıllarda, özellikle Güneybatı’da artması bekleniyordu. BLS ayrıca, özel eğitime katılmayan ilkokul öğretmenleri için ortalama yıllık maaşın Mayıs 2017’de 57.160 türk lirası olduğunu da bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu