3B Sanatçı İçin İş Tanımı ve Kariyer Görünümü

3D Sanatçı için Tanımlanmış Kariyer

Üç boyutlu (3D) sanatçılar, durağan veya hareketli 3D kreasyonlar oluşturmak için bilgisayar ve film teknolojisini kullanarak çeşitli yerlerde istihdam bulabilirler. 3B sanatçısı, video oyunları veya 3B filmler için öğeler oluşturmak üzere medya üretiminde çalışabilir. Bazı 3B sanatçıların evden çalışma esnekliği vardır. Bu sanatçılar, büyüyen tıbbi illüstrasyon alanında da çalışarak araştırma ve teşhis için 3 boyutlu anatomi görüntüleri oluşturabilirler. İnce 3D sanatçılar kil, ahşap veya metaller gibi herhangi bir malzemeden büyük veya küçük heykeller üretebilir. Bu iyi 3D sanatçılar genellikle bir stüdyoda çalışıyor ve ülkenin herhangi bir şehrinde bulunabilir.

İşin Gereklilikleri arasında hem çizim hem de bilgisayar programlarını kullanarak orijinal animasyon ve grafik yaratma yer alır. 3B sanatçılar genellikle takım halinde çalışır ve proje iş yüklerini güçlü yönlere böler. Bir projenin nihai biçimine genel bir bakış oluşturmak için kullanılan storyboard’ların geliştirilmesinde sanatçılara sıklıkla danışılır. Bazı sanatçılar, yönetmen animatörlerinden, müşterilerden, yönetmenlerden veya oyun tasarımcılarından geri bildirim aldıktan sonra animasyonu ve buna ilişkin efektleri düzenler. Sanatçılar, yeteneklerini satmak ve yeteneklerini potansiyel işverenlere göstermek için yeni müşterilerle konsept sahalarında bulunmalıdır.

EğitimSertifika, önlisans veya lisans derecesi önerilir. Ancak zorunlu değildir
İş YetenekleriYaratıcılık, bilgisayar bilgisi, ağ oluşturma yeteneği, geniş portföy
Yıllık Ortalama Maaş (2017)Multimedya sanatçıları ve animatörler için 70.530 ₺
İş Büyümesi (2016-2026)Multimedya sanatçıları ve animatörler için %8

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Video veya film prodüksiyonu gibi grafik veya medya sanatında çalışan bazı 3B sanatçılar örgün eğitim görmeden pozisyon bulabilir. Ancak çoğu şirket şimdi grafik tasarım veya ilgili bir alanda bir sertifika, önlisans veya lisans derecesine ihtiyaç duyuyor. Bir öğrenciyi 3B sanatçısı olarak bir kariyere hazırlayabilen uygulanabilir kurs bilgisayar tasarımı, teknik çizim ve animasyon içerir. Tıbbi illüstratör olarak görev yapan 3B sanatçıların lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olması ve bilgisayar tasarımına ve sanatına ek olarak biyoloji bilgisine sahip olması gerekir. Profesyonel heykeltraş olarak çalışmayı sürdüren kaliteli 3D sanatçılar, kendileri tarafından öğretilebilir veya yerleşik bir sanatçıdan ders alabilir. Bazı kolejler ve üniversiteler, 3B sanatçılarını hedefleyen ağ oluşturma ve iş becerilerini öğretiyor.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 3D sanatçıların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerektiğini bildirdi:

  • Ağ oluşturma ve iş becerileri
  • Sanatsal çalışmaları bir portföyde sergileyebilme
  • Ortak kişilik ve diğer sanatçılarla çalışma isteği
  • Sanatsal yetenek ve bilgisayar becerileri
  • Yaratıcılık

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS’ye göre, multimedya sanatçıları ve animatörler için iş piyasasının 2016-2026’dan %8 oranında büyümesi bekleniyordu. Çok sayıda serbest çalışan 3D sanatçı ve maaşlı pozisyonlar için yapılan yoğun rekabet nedeniyle, kazançlar çok değişkendir ve tahmin edilmesi zordur. BLS multimedya sanatçıları ve animatörleri için ortalama yıllık maaşın Mayıs 2017’de 70.530 TL olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu