1. Sınıf Öğretmeni: İstihdam Bilgisi ve Gereksinimleri

1. Sınıf Öğretmenleri İçin İş Tanımı

Birinci sınıf öğretmenleri, çocuklarına eğitimlerine rahat bir şekilde başlamalarını sağlamak için her çocuğun özel ihtiyaçlarına katılarak anaokulundan birinci sınıf programlara geçmelerine yardımcı olur. Bu öğretmenler okuma, yazma, matematik, sosyal bilgiler ve bilim gibi zorunlu dersleri içeren bir müfredat geliştirir. Ayrıca müzik, sanat, beden eğitimi veya İngilizce dillerini ikinci dil olarak öğretebilirler. Ortak görevler arasında ders planları oluşturma, lider sınıflar veya küçük öğrenci gruplarıyla çalışma, ödev verme ve teneffüs gibi diğer etkinliklerin denetlenmesi sayılabilir. Ayrıca ebeveynlerle buluşmaktan ve sınıf kurallarını uygulamaktan da sorumludurlar.

İlkokul öğretmenleri devlet okulları ve özel okullar tarafından istihdam edilir ve genellikle kurumlarının standart okul saatleri boyunca çalışır. Ancak, her seviyedeki öğretmenlerin, okul öncesi veya sonrasında, akşamları veya hafta sonları ders planlama, notlandırma ve diğer sorumlulukları üstlenmeleri yaygındır. Birinci sınıf öğretmenleri çoğunlukla bir sınıfta ders verir. Ancak öğrencilere kafeterya gibi okulun diğer alanlarına eşlik edebilir. Geleneksel bir akademik yılı olan okullar 1. sınıf öğretmenlerine genellikle iki ay süren bir yaz tatili sunar.

Eğitim Lisans ilköğretim veya ilgili alanda
İşin Gereklilikleri Ders planları oluşturma, lider sınıfları, not verme ödevleri
Ortalama Maaş (2017) 56.900 ₺ (tüm anaokulu ve ilkokul öğretmenleri)
İş Büyümesi (2016-2026) %7 (tüm anaokulu ve ilkokul öğretmenleri)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Devlet okullarında çalışan tüm birinci sınıf öğretmenlerinin, ilköğretimde bir lisans derecesi veya daha üstü olması gerekir. Bu programlar, çocuk gelişimi, istisnai çocuklar, eğitim psikolojisi, davranış yönetimi, değerlendirme ve ortak konular için öğretim yöntemlerini içerebilir. Bazı eyaletlerde, 1. sınıf öğretmenlerinin belirli bir konuda uzmanlık yapmaları ve öğretmen hazırlık programını tamamlamaları gerekmektedir. Bir öğrenci öğretim bileşeni genellikle katılır. Özel okul öğretmenleri devlet gereklilikleri altında faaliyet göstermezler. Ancak genellikle ilköğretimde lisans dereceleri vardır.

Lisans Gereklilikleri

Özel okullardaki birinci sınıf öğretmenlerin lisans almaları gerekmez. Ancak, devlet okulu öğretmenleri, genellikle okul öncesi 3. sınıfta öğretmenlik yapma niteliği taşıyan bir devlet lisansı almak zorundadır. Lisanslama gereksinimleri eyaletlere göre değişmekle birlikte, adaylar genellikle lisans derecesine sahip olmalı, öğretmen eğitimi programını tamamlamalı ve öğrenci öğretmenliği deneyimi edinmelidir. Genel bir öğretim sınavı ve özel bir bilgi alanındaki bir sınav gerekli olabilir. Bazı alanlarda, birinci sınıf öğretmenleri lisanslarını sürdürebilmek için yüksek lisans veya devam eden eğitim dersleri almak zorundadır.

İstenen Yetenekler

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, birinci sınıf öğretmenlerin listelenen özelliklere sahip olması gerekir:

  • Küçük çocukların öğrenmesine yardımcı olmak için sabır ve anlayış
  • Çatışma çözme yetenekleri
  • Öğrencilerle ve ebeveynlerle etkileşime geçmek için iyi iletişim becerileri
  • Hem ilgi çekici hem de eğitici dersler ve aktiviteler geliştirmede yaratıcılık

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS, birinci sınıf öğretmenleri de içeren anaokulu ve ilkokul öğretmenlerinin, gelecek yıllarda ortalama istihdam artışı beklediklerini, istihdamın 2016 ve 2026 arasında %7 artacağını tahmin etti. Büyüyen nüfuslu bölgeler, özellikle Güneybatı, en fazla işi sunuyor fırsatları. İşleri öğretmek devlet finansmanına bağlıdır. Bu nedenle federal, eyalet ve yerel düzeylerde eğitim harcamalarını azaltmak daha az işe neden olabilir. 2017 yılında anaokulu ve ilköğretim okulu öğretmenlerinin yıllık ortalama 56.900 liralık bir maaşı vardı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu